Počeo je septembar i deca su krenula u školu, a automobili mogu biti velika opasnost za njih. U želji da pomognemo, u ovom tekstu bavićemo se zaštitom dece u automobilima, i oko njih. Da biste zaštitili svoje dete, naučite koje su opasnosti na koje treba obratiti posebnu pažnju, i sledite jednostavne mere predostrožnosti.
#1. Nikada ne ostavljajte svoje dete samo u kolima. Baš NIKADA!
#2. Naučite svoje dete da automobil nije igračka, i ne dozvolite mu da se igra u njemu.
#3. Uvek obiđite svoj automobil pre nego što uđete. Ovo vam omogućava da se uverite da se deca ne igraju iza ili ispred auta.
#4. I uvek gledajte levo i desno da li na trotoarima ima dece, pre nego što izađete sa parkinga ili prilaza kući.
Ostaviti dete samo u autu je veoma opasno. U nastavku ćemo navesti glavne opasnosti po bezbednost dece, i kako ih sprečiti.
#Toplota
Temperatura u automobilu može porasti mnogo brže od spoljne temperature. Ovo važi u oba slučaja, i sa zatvorenim, i sa otvorenim prozorom. Istraživanja pokazuju da unutrašnja temperatura automobila može porasti za skoro 20 stepeni za samo 10 minuta. Takođe, temperatura deteta raste brže nego kod odrasle osobe. Dete, u tom slučaju, može da pretrpi trajno opštećenje mozga ili drugih organa, i da umre u roku od svega nekoliko minuta nakon što je ostavljeno u vrelom automobilu.
#Davljenje
Može se desiti da se dete nasloni na prozor i pritisne automatski podizač stakla. Ovo može da mu uhvati glavu ili vrat, i zadavi ga.
#Druge opasnosti
Ako su ključevi ostavljeni u autu, dete može da pokrene motor. Automobil može da pregazi ljude, može da se zakuca u nešto, ili sleti ako je parkiran pored neke nizbrdice. Čak i bez ključeva, dete može da promeni brzinu ili otpusti ručnu kočnicu, što može da izazove prevrtanje automobila.
#Trovanje ugljen-monoksidom
Ugljen-monoksid je gas bez mirisa koji se emituje iz motora automobila koji rade u praznom hodu, i koji lako može da uguši dete, što može da dovede do smrtnog ishoda.
# Nikada ne ostavljajte svoje dete samo u autu, čak ni na minut.
# Nikada ne ostavljajte motor upaljen, dok automobil radi u praznom hodu u garaži, čak ni kada je vaša namera da uletite u kuću samo na minut. Uvek isključite motor kada izlazite iz automobila.
# Isto tako, uvek zaključajte automobil kada ga napuštate, čak i u garaži, i držite svoje ključeve i uređaje za daljinsko otključavanje van domašaja dece. Ovo ih sprečava da sama uđu unutra.
# Naučite svoje dete da automobil nije igračka. Namenjen je samo za vožnju, zajedno sa odraslom osobom.
# Podsećajte sebe da je dete na zadnjem sedištu. Na primer, vežite nešto za volan, stavite torbu za pelene ili neku igračku vašeg deteta na prednje sedište, ili stavite svoj mobilni telefon, tašnu ili aktovku na zadnje sedište. Da, nažalost, dešava se da dete ostane zaboravljeno u autu.
# Stavite auto sedište vašeg deteta na sredinu zadnjeg sedišta. Ovo vam olakšava da svoje dete uvek vidite u retrovizoru.
# Obratite posebnu pažnju ako se vaša rutina promeni. Podesite „bezbednosni sistem“ sa onim ko vam čuva dete dok ste na poslu. Na primer, pozovite tu osobu ako joj određenog dana nećete dovesti dete, ali ako ga ne dovedete a niste najavili, neka vas pozove kada dete ne stigne u određeno vreme.
# Razgovarajte sa bilo kim ko vozi vaše dete bilo gde – sa partnerima, bakama i dekama, bebi-siterkama i prijateljima, i objasnite i njima sve ove opasnosti vezane za decu u automobilima i oko njih.
# Pre nego što zaključate auto, UVEK proverite zadnje sedište.
# Ako vidite bilo čije dete koje ne reaguje dok je u automobilu, pozovite hitnu pomoć, izvadite dete iz auta i poprskajte ga hladnom vodom, ukoliko je moguće. Ako dete počne da reaguje, sačekajte hitnu pomoć i ostanite sa njim dok pomoć ne stigne, a neka neko drugi potraži vozača. Ne brinite o automobilu, jer zaštita deteta je prioritet. Zakon nudi pravnu zaštitu onima koji nude pomoć u hitnim slučajevima.
Lako je da se dete zaključa u gepeku automobila. Otključan auto i radoznalo dete su sve što je potrebno za ovu mogućnost. Povećanje temperature i nedostatak vazduha u prtljažniku mogu veoma brzo da ubiju vaše dete. Da biste izbegli ovu tragediju, uradite sledeće:
# Podsetite dete da automobil nije mesto za igru.
# Uverite se da vaš automobil ima bravicu za otvaranje unutar prljažnika, jer ih mnogi noviji automobili imaju. Ako vaš automobil nije jedan od njih, razmislite o tome da ga opremite sistemom za otvaranje prtljažnika koji svetli u mraku, i naučite svoje dete da ga koristi.
# Ako je dete nestalo, odmah proverite prljažnik. Svaka sekunda se računa.
# Nikada ne stavljajte svoje dete u prtljažnik automobila, iz bilo kog razloga.
Decu iza automobila, teško je videti sa vozačevog sedišta. Lako se mogu sakriti u mrtvom uglu (području iza auta koje nije vidljivo vozaču, čak ni sa retrovizorima). Ovo može dovesti do toga da krenete u rikverc i, daleko bilo, pregazite dete.
Razmislite o tome da nabavite rezervnu kameru ili alarm koji se oglasi kada krenete unazad. Ovi uređaju su dostupni u nekim novijim automobilima, a mogu se ugraditi i u starije tipove. Ali, bez obzira koju opremu koristite, uvek obiđite oko svog automobila pre nego što krenete, da biste proverili da li ima dece.
# Da ponovimo još jednom, obiđite oko svog auta , pre nego što uđete i krenete, da biste videli da li se deca igraju iza ili ispred auta.
# Kada izlazite iz garaže ili prilaza, potrudite se da znate gde su vam deca. Neka stoje na mestu gde ih jasno možete videti, ili neka vam druga odrasla osoba kaže gde su deca.
# Spustite prozor tako da možete da čujete šta se dešava oko vašeg auta.
# Ako izlazite sa prilaza, obavezno proverite da li ima dece na trotoarima u oba smera.
Uputite svoju decu da se udalje od vozila kad god se pokrene, i naučite ih kako da prepoznaju kada vozilo radi. Na primer, recite im da gledaju stvari kao što su kočiona svetla, bela svetla za vožnju unazad ili da slušaju zvuk motora.
Ako je moguće, sprečite decu da se igraju na prilazu ispred garaže ili na parkingu. Umesto toga, neka se igraju na bezbednom mestu, u ograđenom dvorištu ili u parku, pod nadzorom odrasle osobe.
Držite svoje dete za ruku kada hodate sa njim u blizini automobila. Recimo na mestima kao što su parkirališta, prilazi ili trotoari. A kada hodate sa malom decom po trotoaru, ne dozvolite im da trče ispred vas ili prelaze ulicu bez nadzora.
Kao što vidite, kada su automobili u pitanju, deca se uvek lako mogu naći u opasnosti. Trudite se da kod njih samih podižete svesnost od opasnosti, tako da rastu učeći se da budu pažljiva. Deca nasleđuju vozačke navike svojih roditelja, tako da će sve to jednog dana i ona preneti na svoju decu.
Srećan put i bezbednu vožnju želi vam rent a car Unirent!
Nova godina nije samo jedan običan datum više u kalendaru, to je vreme kada svet zastane na trenutak, osvetljen prazničnim lampicama, mirisima cimeta i kolača, i pesmama koje nas vraćaju u neka bezbrižnija vremena. Ko dolazi u to vreme u Srbiju avio prevozom zna da je rent a car aerodrom jednostavan početak prazničnih putovanja. Praznične gužve u saobraćaju su već svima normalne i očekivane.
Zimski meseci donose posebnu čar putovanja, a Srbija, sa svojim prelepim planinama i modernim skijalištima, nudi savršene destinacije za ljubitelje snežnih radosti. U ovom tekstu, bavićemo se najboljom opcijom za odlazak na skijališta Srbije. Mi mislimo da je to rent a car Beograd, a nadamo se da ćete do kraja ovog teksta tako misliti i vi...
Beograd je mesto mnogo čega – neiscrpne energije, životnih prilika, poslovnih mogućnosti, dobre zabave, prefinjenog stila i nadaleko poznatog šarma. Glavni grad Srbije je destinacija gde svako može da pronađe svoju inspiraciju, da uživa u jedinstvenom spoju tradicije i modernog, da istražuje bogatu kulturnu scenu, da oseti toplinu našeg gostoprimstva. Pitanje se samo nameće: “zašto sve to ne doživeti iz perspektive iznajmljenog luksuznog automobila?”