Majčinstvo je najlepša faza u životu žene.
Trudnoća se još naziva i drugo stanje. I stvano je drugo stanje, sa dolaskom novorođenčeta budućim mamama se ceo život menja od korena. One doživljavaju kako fizičke promene u telu, tako i pshičke i emocionalne, menja se raspoloženje, javljaju se snažni osećaji uzbuđenja, brige i ljubavi.
Svaka trudnoća zahteva savet lekara i mora da se obavlja pod velikom pažnjom.
Ali trudnoća ne znači da žena mora da prekine sa svojim dosadašnjim životnim navikama.
Naprotiv, doktori savetuju da se nastavi sa uobičajenim aktivnostima kako što su šetnje, vežbanje, džogiranje, bavljenje sportom (ali sa smanjenim intenzitetom), plesanje, odlazak u prodavnice, pozorišta, bioskope, itd.
Isto važi i za vožnju. Većina žena nastavlja da radi tokom trudnoće, moraju da voze do posla i nazad, da idu u nabavku, da odlaze na preglede, da voze ostalu svoju decu u vrtić ili škole, itd. Bezbednije je biti iza volana svog automobila nego putovati gradskim prevozom.
Ipak moramo istaći da voziti u drugom stanju nosi i izvesne rizike po zdravlje i bezbednost buduće majke i njene bebe.
U produžetki vam donosimo nekoliko saveta o sigurnoj vožnji dok je beba na putu.
Trudnoća donosi dosta umora, jutarnjih mučnina, vrtoglavica, slabosti i drugih simptoma koje mogu da utiču na opadanje koncentracije i održavanje pažnje u toku vožnje.
I pored obaveza i gustog rasproreda, buduća mama mora prvo da razmišlja o svojoj i bezbednosti bebe. Ukoliko je bolesna, ne oseća se dobro, previše je umorna, bolje da ostane kući i odspava, nego da krene na put.
Ne treba izbegavati vožnju za vreme trudnoće, ali preporučujemo da se smanjuje njen intenzitet i trajanje kako trudnoća napreduje.
Distance treba da budu sve kraće, manje naporne i ako mora da se kreće na put, bolje da vozi partner ili da se iznajmi vozilo sa vozačem. Pauze treba da budu česte i duge, i da se hoda kako bi se detetu osiguralo više kiseonika.
Isto tako, ukoliko je napolju loše vreme, pada sneg ili jaka kiša, na putevima je prisutna poledica, gusta magla, duva jak vetar, veoma je hladno ili toplo, bolje uopšte ne kretati na put.
Trudnoća je nepredvidljiva i veoma je realna mogućnost, posebno u poodmakloj fazi, da se iznenada javi hitan slučaj.
Zato u vozilu treba držati putnu apoteku i sve neophodne komplete za hitne slučajeve i prvu pomoć.
Isto tako, u vozilu obavezno treba da bude flašica sa vodom, malo hrane, sendviči, grickalice, voće, poneki slatkiš i slično. Trudnice ne znaju kada će da ogladne, zato je dobro imati hranu pri ruci. Osim hrane na dohvat ruke treba da budu i jastuci, rezervna odeća, toplo ćebe i punjač za mobilni telefon.
Najbolje je u vozilu držati ranac koji je uvek napunjen potrebnim stvarima. Tako ništa neće faliti.
Pre nego što krenete na put, dobro proverite gume, gorivo, ulje, nivo vode u hladnjaku, ispravnost farova, brisača, itd.
U vozilu držite kablove za punjenje akumulatora ukoliko se on isprazni, rezervne delove, lampu, rezervnu gumu i sl.
Ukoliko planirate dužu vožnju odvezite automobil u auto-mehaničarku radnju kako bi se proverila njegova ispravnost i predupredili mogući kvarovi.
Sigurnosni pojasevi su ključni tokom vožnje. Pojasi su za buduće mame malo nezgodni ali štite i njih i njihove bebe od iznenadnih udaraca i mogućih povreda.
Bez obzira koliko je neprijatna, vožnja automobila bez pojasa u toku trudnoće nije uopšte bezbedna. Preporuka je da se trudnice vezuju i ako se voze na zadnjem sedištu.
Pravilno postavljanje pojasa: pojas mora da bude postavljen dalje od stomaka i tačno na boku, da ne budene previše zategnut ali ni previše labav. Nikada nemojte da vezujete pojas na stomaku ili iznad stomaka.
Za prijatnu i bezbednu vožnju bebe i buduće mama potrebno je pravilno podesiti sedište i volan.
Sedište treba povući unazad kako bi bilo dovoljno prostora za noge.
Volan treba da bude bliže grudima a dalje od stomaka. Na taj način je beba zaštićena u slučaju sudara ili naglog kočenja.
U starijim vozilima nije omogućeno podešavanje volana, pa ako imate takav auto, bolje je iznajmiti u rent a car agenciji noviji model kod kojih se volan može podešavati.
Ukoliko je stomak toliko velik da dodiruje volan, bolje je da odustanete od vožnje.
Period drugog stanja je nešto što u životu svake žene treba da ostane u lepom sećanju kao prijatno iskustvo. Ako buduća mama uživa u vožnji treba da nastavi da vozi i u trudnoći. Potrebno je samo da osluškuje svoje telo i da preduzme neophodne mere koje će da osiguraju njenu i bezbednost buduće bebe.
Nova godina nije samo jedan običan datum više u kalendaru, to je vreme kada svet zastane na trenutak, osvetljen prazničnim lampicama, mirisima cimeta i kolača, i pesmama koje nas vraćaju u neka bezbrižnija vremena. Ko dolazi u to vreme u Srbiju avio prevozom zna da je rent a car aerodrom jednostavan početak prazničnih putovanja. Praznične gužve u saobraćaju su već svima normalne i očekivane.
Zimski meseci donose posebnu čar putovanja, a Srbija, sa svojim prelepim planinama i modernim skijalištima, nudi savršene destinacije za ljubitelje snežnih radosti. U ovom tekstu, bavićemo se najboljom opcijom za odlazak na skijališta Srbije. Mi mislimo da je to rent a car Beograd, a nadamo se da ćete do kraja ovog teksta tako misliti i vi...
Beograd je mesto mnogo čega – neiscrpne energije, životnih prilika, poslovnih mogućnosti, dobre zabave, prefinjenog stila i nadaleko poznatog šarma. Glavni grad Srbije je destinacija gde svako može da pronađe svoju inspiraciju, da uživa u jedinstvenom spoju tradicije i modernog, da istražuje bogatu kulturnu scenu, da oseti toplinu našeg gostoprimstva. Pitanje se samo nameće: “zašto sve to ne doživeti iz perspektive iznajmljenog luksuznog automobila?”