Svedoci smo ogromne količine padavina ovih dana u Srbiji. Zbog kiše koja pada danima, došlo je do plavljenja i do vanrednih situacija, na teritoriji mnogih opština. Izlivanje atmosferske kanalizacije ugrozilo je mnogo porodica. Tokom letnjih pljuskova, važno je prilagoditi se nepredvidivim vremenskim uslovima kako biste održali sigurnost na putu. Kada se suočite sa kišom, olujom ili drugim nepogodama tokom vožnje, ključno je održavati smirenost i preduzeti nekoliko korisnih mera kako biste smanjili rizik od nesreća. Smanjite brzinu i održavajte bezbednu udaljenost između vozila, budite pažljivi prelazeći preko lokacija sa potencijalno klizavim kolovozom i koristite brisače za održavanje jasnog vidokruga. Održavanje dobrog stanja guma i pravovremeno održavanje vozila takođe su od vitalnog značaja kako biste smanjili rizik od proklizavanja i drugih nezgoda.
Bezbednost i sigurnost na putu je uvek na prvom mestu tokom nepogoda na putu, pa se preporučuje da, ako je moguće, potražite sigurno mesto za zaustavljanje i sačekate da se vremenski uslovi poboljšaju pre nego što nastavite putovanje.
Priprema automobila za vožnju tokom kišnih perioda izuzetno je važna zbog sigurnosti i smanjenja rizika od nezgoda. Prva stvar koju treba proveriti su gume vozila. Takođe, treba proveriti pritisak u gumama jer nepropisno naduvane gume mogu negativno uticati na upravljanje i kočenje. Kada su u pitanju obilni letnji pljuskovi veoma je važno imati dobre brisače. Stari ili istrošeni brisači mogu smanjiti vidljivost tokom kiše, pa je bitno redovno ih proveravati i po potrebi, zameniti. Takođe, potrebno je proveriti nivo i kvalitet tečnosti za pranje vetrobranskog stakla kako bi se uklonile nečistoće i obezbedila jasna vidljivost.
Treće, svetla na vozilu treba proveriti i prilagoditi. Uključivanje prednjih i zadnjih svetala tokom kiše poboljšava vidljivost vašeg automobila drugim vozačima. Uverite se da su sva svetla ispravna.
Vozite opreznije, smanjite brzinu, obratite pažnju na rastojanje između vozila i budite pažljivi zbog promenjenih uslova na putu.
Nakon pljuska, posebno ako je bio obilniji, važno je biti oprezan prilikom vožnje i kretanja putevima. Evo nekoliko smernica i saveta vozačima vezano za ponašanje na putevima nakon pljuska:
1. Smanjite brzinu: Smanjite brzinu vožnje kako biste imali više vremena za reagovanje na eventualne opasnosti na putu. Mokar asfalt može biti klizav, pa je važno voziti sporije i pažljivije.
2. Održavajte sigurno rastojanje: Povećajte razmak između svog vozila i vozila ispred vas. Ovo će vam pružiti dovoljno vremena da reagujete u slučaju naglog kočenja ili gubitka kontrole nad vozilom.
3. Izbegavajte lokacije sa visokim rizikom od poplava: Ako ste upoznati s područjima koja su sklona poplavama, pokušajte ih izbegavati. To znači sva mesta gde su potoci, reke i podzemni odvodni kanali koji mogu brzo narasti i uzrokovati opasnosti na putu.
4. Budite oprezni kod plavljenih puteva : Ako primetite vodu na putu, ne pokušavajte da ga prelazite ukoliko niste sigurni u dubinu vode. Plitke površinske vode mogu prikriti dublje rupe ili oštećenja na putu, što može izazvati ozbiljne probleme. Pratite upozorenja i informacije, dakle sve lokalne vesti, saobraćajne informacije i upozorenja nadležnih institucija kako biste bili obavešteni o stanju na putevima. Ako postoji preporuka da se izbegava određeno područje ili put, pridržavajte se tih smernica.
Vožnja usled ogromnog pljuska zahteva poseban oprez i prilagođavanje. Kada padaju jaki pljuskovi, smanjite brzinu kako biste održali kontrolu nad vozilom. Održavanje veće razdaljine između vozila omogućava vam više vremena za reakciju na nepredviđene situacije. Koristite svetla na vozilu kako biste poboljšali vidljivost i budite oprezni na lokvama, izbegavajući vožnju kroz duboke lokve koje mogu izazvati klizanje. Ako dođe do akvaplaninga, lagano otpustite gas, ne kočite naglo i držite volan pravolinijski. Prilagodite brzinu uslovima na putu i ostanite fokusirani, bez ometanja, kako biste se pravovremeno odazvali na promene.
Važno je pridržavati se ovih smernica kako biste obezbedili sigurnu vožnju tokom velikih pljuskova. Akvaplaning je fenomen koji se javlja kada se sloj vode na mokrom putu između pneumatika i površine puta pretvori u tanki film, smanjujući trenje i kontrolu vozila. Posle letnjih pljuskova, kada su putevi mokri, povećava se rizik od akvaplaninga jer se zbog zadržane vode na putu dolazi do teđeg prianjanja pneumatika. To može dovesti do gubitka kontrole nad vozilom i proklizavanja, što zahteva opreznu vožnju, smanjenje brzine i održavanje sigurne udaljenosti od drugih vozila.
Nova godina nije samo jedan običan datum više u kalendaru, to je vreme kada svet zastane na trenutak, osvetljen prazničnim lampicama, mirisima cimeta i kolača, i pesmama koje nas vraćaju u neka bezbrižnija vremena. Ko dolazi u to vreme u Srbiju avio prevozom zna da je rent a car aerodrom jednostavan početak prazničnih putovanja. Praznične gužve u saobraćaju su već svima normalne i očekivane.
Zimski meseci donose posebnu čar putovanja, a Srbija, sa svojim prelepim planinama i modernim skijalištima, nudi savršene destinacije za ljubitelje snežnih radosti. U ovom tekstu, bavićemo se najboljom opcijom za odlazak na skijališta Srbije. Mi mislimo da je to rent a car Beograd, a nadamo se da ćete do kraja ovog teksta tako misliti i vi...
Beograd je mesto mnogo čega – neiscrpne energije, životnih prilika, poslovnih mogućnosti, dobre zabave, prefinjenog stila i nadaleko poznatog šarma. Glavni grad Srbije je destinacija gde svako može da pronađe svoju inspiraciju, da uživa u jedinstvenom spoju tradicije i modernog, da istražuje bogatu kulturnu scenu, da oseti toplinu našeg gostoprimstva. Pitanje se samo nameće: “zašto sve to ne doživeti iz perspektive iznajmljenog luksuznog automobila?”