Nakon jakih padavina i oluja, na putevima se pojavljuje veća količina vode koja može da izazove oštećenja motora i kočnica kod vozila, ali utiče i na sigurnost i bezbednost vožnje.
Javlja se ozbiljan rizik od akvaplaninga.
Akvaplaning (ili hidroplaning, vodeni klin) je opasna pojava kada gume ne mogu da rasčiste vodu koja se nalazi na putu i gube kontakt sa podlogom. U tom trenutku vozač gubi kontrolu nad svojim vozilom i više ne može da upravlja, koči i ubrzava. Auto počinje da klizi, da se zanosi u stranu, može i da izleti sa puta. Iskustvo je slično kako kada se naiđe na površinu pod ledom.
Znaci da se prolazi kroz akvaplaning su sledeći:
Posledice akvaplaninga su veće kada se udari u vodu pri većim brzinama, noću kada se barice ne primete odmah, kada su gume oštećene i lošeg kvaliteta.
Pri umerenoj kiši ispravne gume moraju da istisnu oko 3 litara vode. Ali pri većim padavinama na putu ostaje veća količina tečnosti koja ne može da se istisne na stranu nego se gura ispod guma. Na ovaj način se stvara tanki vodeni film koji podiže točkove i odvoja ih od čvrstog tla. Veoma je opasno kada se prelazi preko barica koje su dublje od 10 sm.
Voda se najviše okuplja na mestima poput:
Pri velikim padavinama najbolja preventiva je ostati kući dok kiša ne stane, ili voziti samo sigurnim putevima na kojima se ne skupljaju veće količine vode. Na žalost to nije uvek moguće. Ali postoje neke druge mere.
Najvažnija stvar o kojoj vozači moraju da vode računa je redovno i kvalitetno održavanje svojih guma. Dobre gume omogućavuju navremeno kočenje i ubrzanje i ne dozvoljavaju da vozilo lako izgubi svoj pravac.
Dubina šara na gazećem sloju
Šare na gumama su važne zato što one uklanjaju vodu. Što su šare dublje, to će voda brže da se skloni sa puta. Dubina šara na gumama ne sme da bude manja od 1,6 mm što je i zakonska obaveza. Ali za veće kiše preporučljiva dubina je najmanje 3 mm.
Dubinu šara može svako sam da izmeri šublerom, lenjirom ili metalnom kovanicom. Treba paziti da se izmere šare na celom obimu gume.
Optimalan pritisak u gumama
Odgovarajući vazdušni pritisak u gumama je važan za održavanje balansa između pogonske snage vozila, efikasnosti u potrošnji goriva i dobrog prijanjanja za tlo.
Pritisak treba proveravati što češće, barem na svaka tri meseca. Optimalne vrednosti pritiska daje svaki proizvođač pneumatika. Ako je on veći od normalnog, gume su nestabilnije i kada naiđu na akvaplaning lakše gube kontrolu.
Kada je voda na putu, treba smanjiti brzinu. Ovo je osnovna stvar koju svaki vozač mora da zna. Nažalost, svedoci smo da je ne poštuju svi. Pri velikim brzinama čak i voda koja je duboka samo 2,5 mm može da izazove gubitak kontrole i teške posledice.
Po vlažnom vremenu vreme kočenja je duže. Zato ostavljajte veći razmak između drugih vozila kako biste mogli na vreme da se zaustavite. Ako se na putu pojave veće bare vode, onda rastojanje treba da bude još veće.
Pri većim padavinama bolje je da se tempomat isključi. Ako vozilo ima autopilot onda preporučljivo je da vozač preuzme malo veću kontrolu nad svojim vozilom. Proizvođači vozila tvrde da je moderna tehnologija koja se ugrađuje u njihova vozila veoma pouzdana i bezbedna, ali sigurno je sigurno.
Kada su ispred vas druga vozila onda će deo vode već biti istisnut, zato pratite njihove tragove. Naravno, ne prevelikom brzinom.
Šta da se radi ako vozilo ipak naleti na vodu i javi se akvaplaning? Donosimo vam nekoliko saveta:
Nadamo se da nikada nećete doći u situaciju da imate problema sa akvaplaningom, ali ako vam se to ipak desi, nadamo se da će vam ovi saveti pomoći da se izvučete. Ako vi imate neko iskustvo i savet u vezi akvaplaninga, molimo vas da ga podelite sa nama u komentarima.
I čuvajte se, na putevima postaje mokro.
Slika https://www.piqsels.com/
Nova godina nije samo jedan običan datum više u kalendaru, to je vreme kada svet zastane na trenutak, osvetljen prazničnim lampicama, mirisima cimeta i kolača, i pesmama koje nas vraćaju u neka bezbrižnija vremena. Ko dolazi u to vreme u Srbiju avio prevozom zna da je rent a car aerodrom jednostavan početak prazničnih putovanja. Praznične gužve u saobraćaju su već svima normalne i očekivane.
Zimski meseci donose posebnu čar putovanja, a Srbija, sa svojim prelepim planinama i modernim skijalištima, nudi savršene destinacije za ljubitelje snežnih radosti. U ovom tekstu, bavićemo se najboljom opcijom za odlazak na skijališta Srbije. Mi mislimo da je to rent a car Beograd, a nadamo se da ćete do kraja ovog teksta tako misliti i vi...
Beograd je mesto mnogo čega – neiscrpne energije, životnih prilika, poslovnih mogućnosti, dobre zabave, prefinjenog stila i nadaleko poznatog šarma. Glavni grad Srbije je destinacija gde svako može da pronađe svoju inspiraciju, da uživa u jedinstvenom spoju tradicije i modernog, da istražuje bogatu kulturnu scenu, da oseti toplinu našeg gostoprimstva. Pitanje se samo nameće: “zašto sve to ne doživeti iz perspektive iznajmljenog luksuznog automobila?”